بسیاری از ما علاقه مند به نگهداری گیاهان ویاحیوانات در خانه می باشیم تا به این ترتیب گوشه های از طبیعت را در زندگی خود مشاهده نماییم.یکی از نگرانیها در سفر آبیاری گیاهان خانگی و یا تغذیه حیوانات خانگی می باشد که در خانه هوشمند شما می توانید در ساعات دلخواهی به گیاهان و حیوانات خود اب وغذا داده وآسوده خاطر به سفر خود ادامه دهید.در ضمن درصورتیکه شما دارای زمین کشاورزی ، مزرعه ، باغ و یا گلخانه دور از محل زندگی خود باشید این سیستم ها شمارا قادر خواهند ساخت تا به راحتی آبیاری گیاهان خود را در هر زمان که تمایل دارید انجام دهید و از آسیب دیدن آنها براثر بی آبی و یا کم آبی ممانعت بعمل آورید. بدلیل آبیاری منظمی که سیستم در اختیار شما می گذارد با کمترین آب بیشترین بهره وری را خواهد داشت.

سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند به این صورت تعریف می شود که سیستمی جامع بتواند در زمانهای تعریف شده ویا بنا به تشخیص خود براساس اطلاعات محیطی که از انواع سنسورهای مختلف بدست می آید بتواند امر آبیاری را بنا به محل گیاه اعم از ویلاباغ،بام سبزو… انجام دهد.طبیعی است که با انتخاب مناسب سیستم آبیاری هوشمند براساس ویژگیهای محیطی می توان کاهش مصرف اب وافزایش راندمان رشد و باروری گیاه را مشاهده کرد. گفتنی است که یکی ازمهمترین ویژگیهای سیستم آبیاری هوشمند این است که بدون حضور فرد در محل این پروسه صورت می گیرد که این خود باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می شود.

مزایای کلی سیستم های آبیاری هوشمند:

  • کاهش قابل توجه مصرف آب
  • افزایش راندمان رشد وباروری گیاهان
  • امکان انجام فرایند آبیاری از هر نقطه دنیا
  • انجام بهینه فرآیند آبیاری

نحوه کنترل سیستم آبیاری هوشمند

با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند می توان باغات،مزارع،باغچه های محوطه یک ساختمان ویا گلدان های داخل منزل را بدون حضور و از هرنقطه ای در کره زمین آبیاری نمود.

کنترل آبیاری با گوشی همراه ، در این روش می توان در هر مکانی که حضور دارید تنها با ارسال یک SMS آبیاری را آغاز نموده و پس از زمان تعیین شده آبیاری توقف شود.در صورت بروز خطا در سیستم به هر دلیلی یک SMS مبینی بر بروز مشکل در سیستم برای یک نفر یا چند نفر ارسال می گردد.

کنترل آبیاری براساس زمانبندی، در این روش دستگاهی به شیر آب متصل می شود واستفاده ازجدول زمانی مشخص که به دستگاه داده می شود در روزها و ساعات خاصی از روز، هفته ، ماه ، سال آبیاری شروع شده و پس از مدت زمان تعیین شده به کار خود خاتمه می دهد.

کنترل آبیاری بادر نظر گرفتن رطوبت خاک ، دراین روش سنسورهای رطوبت سنج در خاک قرار داده می شود و هر زمان که رطوبت مورد نیازخاک کاهش پیدا کند آبیاری بصورت خودکارآغاز شده و پس از رسیدن به رطوبت مورد نظر آبیاری متوقف می شود.

کنترل آبیاری براساس روز و شب ، در این روش پس از اینکه روز شد و یا شب فرا رسید برنامه آبیاری برای سیستم هوشمند ارسال می گردد.

اجرا شده توسط: همیار وردپرس